Yarının İşletmelerini Tasarlayan Liderler
Header

İlaç Sektöründe Geri Ödeme

Temmuz 15th, 2011 | Posted by Gülçin Elif Yücel in Ekonomi | Entegre Sistem Tasarımı | İlaç | Mühendislik Tasarımı

Öğrencilerimizden Duygu Engin’in yazdığı ve danışmanlığını ekonomi hocalarımızdan Doç.Dr. Sencer Ecer’in yaptığı “İlaç Sektöründe Geri Ödeme (Reimbursement)” başlıklı bitirme projesi, ilaç sektöründeki önemli bir problemi konu almaktadır.

Bu çalışmada, dünyada 2000’li yıllardan sonra ortaya çıkan, Risk Paylaşımı Anlaşmaları uygulamaları incelenmiş ve uygun bir örnekleme ortaya koyulmuştur.  Bu kapsamda ilk bölümde Türkiye’de ilaç geri ödeme açısından sosyal güvenlik sistemi ortaya koyulmuştur.

İkinci bölümde savunulan modelin yurtdışındaki uygulamaları incelenmiştir.  Üçüncü bölüm ise 3 kısımdan oluşmaktadır, birinci kısımda Türkiye pazarı “Pazar Erişim Anlaşmaları” açısından analiz edilmiş ve örnekleme yapılacak ürün seçilmiş, ikinci kısımda örneklemenin farmakoekonomik çalışması yapılmış ve önerilen model ortaya koyulmuştur.

Üçüncü kısımda ise karar verme yöntemleri kullanılarak örneklemede ortaya konulan risk paylaşımı anlaşmasının devlete olan bütçe etkisi analiz edilmiştir.

Proje ilginizi çektiği takdirde, danışman hocamızla bağlantı kurabilirsiniz.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

2 Responses

 • Sayın Sencer Hocam,
  17 senedir İlaç Sektöründe Pazarlam ve Satış Kadrolarında çalışmaktayım ( son 4 senedir de şuanki firmamdan ilaç sektörüne PR ve Pazarlama danışmanlığı veriyorum).
  Bugün sitenizdeki anketi doldurunca ilaç sektörü ile ilgili bitirme tezleri özetlerini gördüm bunların ful metnini incelemek üzere sizden rica edebilirmiyim lütfen

  Saygılarımla,

  Kaan Yücel
  Genel Müdür
  Birmedya İletişim Hizmetleri
  0212 325 7002
  0541 295 2737

 • Kaan Bey memnuniyetle, gönderiyoruz.
  SencerLeave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 × beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>