Yarının İşletmelerini Tasarlayan Liderler
Header

Sağlık Sektöründe Stratejik Yönetim

Temmuz 15th, 2011 | Posted by admin in Sağlık | Strateji | Yönetim

Sağlık kurumlarında stratejik yönetim uygulamaları  son 20 yılın önemli konularından biridir. Sağlık kurumları hem iktisadi hem de düzenleyici kurumların etkisi ile stratejik yönetim uygulamalarını gerçekleştirme gerekliliği ile karşı karşıyadır. Bu gereklilikten en fazla etkilenen sağlık kurumlarından biri de hastanelerdir.

Yönetim uygulamalarının daha kapsamlı olduğu düşünülen ABD’deki hastanelerin de, stratejik yönetim uygulamalarına geçişte problemler yaşamaktadırlar. Öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Erçek’in, Serkan Türkeli ile birlikte Türkiye’deki devlet hastanelerinde uygulanmak üzere ortaya koyduğu Stratejik Yönetim Modeli çalışması “Systemic Practice and Action Research” dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın amacı, Türkiye’deki devlet hastanelerinin başarısız “stratejik değişim” girişimlerini, bu başarısızlığın altında yatan kritik faktörleri ortaya çıkarmak ve bu faktörlerin benzer başka alanlarda nasıl ele alınabileceğini belirlemektir.

Çalışmada, akreditasyon temeline dayanan sistemlerin güvenilirliğindeki şüpheli duruma karşılık olarak “hibrit bir faaliyet araştırma modeli” devlet hastanelerinde kullanılmak üzere önerilmiştir. Önerilen model devlet hastanelerinin rekabette başarılı olmalarına, kaynak verimliliğine potansiyel bir katkı sağlasa da, Türkiye’deki kamu yönetimindeki bazı usul ve esaslar bu modelin uygulanmasını engelleyebilir. Bu nedenle, Türkiye’nin ulusal kültürü ile ilgili olarak makro sosyal sistemin özellikleri, kamu kurumlarının mevcut  yönetim anlayışı, üst yönetimin karar verme yönelimi ve profesyonel normlar gibi durumasal özellikler bu engelleyici faktörler olarak öne çıkmaktadır.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 + = yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>