Yarının İşletmelerini Tasarlayan Liderler
Header

Finans Sektöründe Lokasyon Tabanlı Segmentasyon ve Mikropazar Uygulaması

Temmuz 16th, 2011 | Posted by admin in Bankacılık & Finans | Pazarlama | Tüketici Davranışı

Bölümümüz son sınıf öğrencilerinden Duygu Özahioğlu ve Elçin Özden, mezuniyet projesi kapsamında akademisyenlerimizden Banu Elmadağ Baş’ın danışmanlığında “Lokasyon Bazlı Segmentasyonun Finans Sektöründeki Yeri ve Firma Stratejilerine Uygun Mikropazar Uygulamalarının Yapılması” başlıklı bir çalışma yapmışlardır. Çalışmanın kısa özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Günümüzde firmalar segmentasyon alışkanlıklarını değiştirmektedirler. Firma stratejilerine uygun olarak yapılan lokasyon bazlı segmentasyonlar da firmalara rekabetçi avantaj sağlamaktadır. Bu projede finans sektöründeki firmaların mikropazar uygulamaları  incelenmiş ve stratejileri doğrultusunda, pazar segmenti bazında hizmet kalitesini etkileyen faktörler belirlenerek uygulama süreçlerinde iyileştirme yapılmıştır. Bu proje kapsamında bankalarla görüşülmüş ve onların mevcut sistemlerinin yerine Analitik Hiyerarşi Yöntemi kullanarak geliştirdikleri model mevcut durum ile kıyaslanmış ve üstünlükler ortaya konmuştur. Sonuç olarak bir bankaya yeni şube yerleri önerilmiştir. Proje sonunda önerilen lokasyonda bir şube açıldığı da görülmüştür.

Çalışma ilginizi çektiği takdirde hocamızla iletişim kurabilirsiniz.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

One Response

  • Nimet Özlem Arık says:

    Merhaba ,

    Çalışmanız gerçekten çok güzel olmuş.
    Benimde Türkiyede Bankacılık Sektöründe Segmentasyon çalışmaları ve segmentasyon analizi adı altında bir tez çalışmam bulunuyor.

    Yön göstermesi açısından çalışmanızın tamamına ulaşabilme şansım var mıdır?Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 × üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>