Yarının İşletmelerini Tasarlayan Liderler
Header

Turkcell ve İTÜ’den Geleceğin İşletmelerini Tasarlayan Liderlerin Eğitiminde İşbirliği

Ekim 23rd, 2012 | Posted by admin in Genel

Turkcell Akademi ve İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü işbirliğiyle, mezun olma aşamasındaki öğrenciler hem iş dünyasının karmaşık problemlerine yaratıcı ve yüksek kaliteli çözümler geliştiriyor, hem de mezun olmadan önce gerçek, kapsamlı ve profesyonel deneyimler kazanıyor.

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell, ülkenin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inandığı gençlerin eğitimine desteğini yeni projelerle sürdürüyor. Bu kapsamda Turkcell Akademi, Türkiye’de mühendislik eğitiminin lideri İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde işletmelerin günün ihtiyaçlarına göre tasarlanması ve geliştirilmesi alanında 35 yıldır eğitim veren İşletme Mühendisliği Bölümü ile yeni bir işbirliği projesini başlattı.

Nitelikli insan kaynağına yatırım yapma hedefiyle yola çıkan Turkcell, Türkiye’de bu kapsamda ilk kez gerçekleştirilen bir uygulamayla öğrenci takımlarına kendi iş ortamından gerçek hayat problemleri veriyor. Kendilerine verilen konularla ilgili Turkcell ekipleriyle birlikte çalışan öğrenci takımlarından bu alanlarda uygulanabilecek çözümler geliştirmeleri isteniyor. Öğrenciler sadece kavramsal birer proje değil aynı zamanda bir profesyonel danışmanlık firmasının üretebileceği kalitede gerçek bir mühendislik uygulaması hazırlıyorlar. Projede görev alan öğrenciler, çalıştıkları konunun analizi ve çözüm tasarımı için Turkcell tarafından proje süresince yarım zamanlı olarak işe de alınıyorlar. Sürecin sonunda yapılan akademik değerlendirmeyle projeleri başarılı bulunan öğrenciler İşletme Mühendisi olarak mezun olmaya hak kazanıyorlar.

“Gençlere Yatırım Yapıyoruz”
Turkcell Akademi Bölüm Yöneticisi Banu İşçi Sezen, Turkcell Akademi ve İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü arasında yürütülen kapsamlı işbirliğinin başarıya ulaşmasını sevinçle karşıladıklarını söyleyerek “Turkcell ekosisteminin gelişim merkezi Turkcell Akademi, üniversite ilişkileri ile de haklı bir üne kavuştu. Üniversitelerimizle yakın işbirliği içinde gençlerimizin daha zengin deneyimler edinmesine yatırım yaparak, sadece bugün değil gelecekte de fark yaratmaya devam edeceğimize inanıyoruz. Gençlerin öğrendiklerini uygulayabilecekleri platformlar geliştirerek profesyonel gelişmelerine katkı sağlıyor, onların yaratıcı zekâlarını teşvik ederek hem Turkcell için ve hem de gelecekte çalışacakları tüm sektörler ve Türkiye için katma değer yaratıyoruz.” diye konuştu.

“Öğrencilerimizi Dünyayla Rekabete Hazırlıyoruz”
İTÜ İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lerzan Özkale de, Turkcell ile çok yakın ve çok verimli bir işbirliği gerçekleştirdiklerini belirterek “İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü olarak Türkiye’nin en başarılı öğrencileri arasından aldığımız öğrencilere, uluslararası mühendislik eğitimi akreditasyon kuruluşu ABET tarafından da tanınan dünya çapında bir eğitim veriyoruz. Yarının işletme mühendislerini, iş dünyası ile işbirliği içinde yetiştirmeye büyük önem veriyoruz. Öğrencilerimiz hayatın içindeki iş problemlerini çözmek üzere temel mühendislik eğitiminin yanı sıra işletme tasarımı, ekonomi, finans, hukuk, pazarlama, matematiksel yöntemler, üretim ve yönetim alanlarında çok kapsamlı bir eğitim alıyorlar. Eğitimleri sırasında kazandıkları bu donanım da onların iş dünyasına çıktıklarında geleceğin başarılı yöneticileri olmalarını güvence altına alıyor.” diye konuştu.

İTÜ İşletme Mühendisliği Hakkında
Başta Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin olmak üzere Dünya’nın pek çok ülkesinde önde gelen üniversitelerde verilen İşletme Mühendisliği eğitiminde, öğrencilere mühendislik yaklaşımı ile işletme tasarlamak ve işletmelerin karmaşık problemlerini tüm boyutlarıyla ele alarak çözmek öğretilir. Türkiye’de son yıllarda yeni açılan bölümlerle daha da ilgi çeken İşletme Mühendisliği eğitimi, uzun yıllardır İstanbul Teknik Üniversitesi’nde verilmektedir. Küreselleşme, tüm endüstrilerde rekabetin artması ve girişimciliğin dünya çapında önem kazanması ile işletme tasarlamak ve işletmelerin karmaşık problemlerini çözmek giderek daha da önem kazanan bir uzmanlık alanı haline gelmiştir.

Pilot Projeler

Gerçekleştirilen üç pilot proje ile çok önemli başarılar elde edilen işbirliğinde öğrenci takımları şimdiye kadar şu konuların üzerinde çalıştı:

• Mobil temassız ödeme servisinin gençler arasında yaygınlığının artırılması,
• Sosyal medya verilerini kampanya yönetimi sürecine çok boyutlu olarak entegre edilmesi,
• Yerinde servis veren uzman ekiplerin ziyaret performansını daha da artırmak için uygulanan planlama metodunun geliştirilmesi.

Konularla ilgili Turkcell ekipleri tarafından başarılı bulunarak uygulanmaya başlanan projeleri 8 adet yeni ve kapsamlı proje takip ediyor. Halen devam eden bu projelerde, işletme mühendisi adayı ekipler şu konular üzerinde çalışıyorlar:

• Çağrı merkezi çalışan performansının işe alım sürecinden itibaren yönetilmesi,
• Doğal afetlerde iş sürekliliğinin sağlanması ve afet etkilerinin azaltılması,
• Evrak işleme süreçlerinin performansının geliştirilmesi,
• Mobil sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması,
• Müşterilerin kendi kendine hizmet kanallarını kullanmaya teşvik edilmesi,
• Kampanya yönetimi sürecinin müşteri gözüyle incelenmesi,
• Mobil güvenlik servislerinin yaygınlık ve kullanım alanlarının geliştirilmesi,
• Temel mobil iletişim altyapıları ile yenilikçi servislerin tasarımı.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

2 ResponsesLeave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 − altı =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>