imkanlar
28
Nis 2020
Bölümümüz Emekli Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Selime Sezgin'in Aramızdan Ayrılışı Anısına Yazılar

Bugün sadece akademisyen olmamda çok büyük emeği olan sevgili hocamı değil, yaşamıma girdiği andan neredeyse son güne kadar yaşamımın her döneminde birlikte olduğum yol arkadaşımı, dostumu ve çok değerli bir büyüğümü kaybettim. Hiç bir söz acımı anlatmaya yeterli değil…

 

Nimet URAY
İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesinin Emekli Öğretim Üyelerinden

Prof. Dr. Selime Sezgin’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.

Prof. Dr. Selime Sezgin, kendi alanındaki üstün başarıları yanında İstanbul Teknik Üniversitesinin 1996-2004 döneminde gerçekleştirdiği değişim ve yeniden yapılanma sürecinin her aşamasında görev alarak, özellikle Yabancı Diller Okulunun yeniden yapılanması ve başarıya ulaşmasında unutulmaz hizmetlere imza atan çok değerli bir öğretim üyemizdi. 

Yeri doldurulamayacak Değerli Arkadaşım Prof. Dr. Selime Sezgin’e Allahtan rahmet, 

Ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar dilerim.

Prof. Dr. Gülsün Sağlamer

 


Hocaların hocası, öğrencilerin taptıkları öğretmen, yorulmaz pazarlama araştırmacısı, nice akademisyenin yetişmesine el vermiş, İstanbul Teknik Üniversitesine uzun yıllar hem öğretim üyesi hem idareci olarak hizmet etmiş, yorulmayıp Bilgi ve Bahçeşehir Üniversitelerine benzer katkılarda bulunmuş ve bulunmayı sürdüren Prof. Dr. Selime Sezgin ışık oldu. Uzaklardaki oğlu, gelini ve biricik torunu başta olmak üzere hepimizin başı sağolsun.

 

Lerzan Özkale

________________________________________________________________

 

Hocamı 37 yıl önce bir Cuma günü İşletme Ekonomisi dersinde Pazarlama anlatmaya geldiğinde tanıdım. Hayran oldum. O gün üniversite hocası ve özellikle de pazarlamacı olmaya karar verdim. Lisans ve yüksek lisans tezlerimi yönetmesi için kapısından ayrılmadım. Başardım da. Doktora jürimde de tabi ki Hoca vardı. 37 yıl, yurtdışında yaşadığım ve çalıştığım süre dahil hiçbir zaman irtibatı koparmadım. Türkiye’ye döndükten sonra da düzenli olarak ya gördüm ya da telefonda konuştuk.

Daha 10 gün önce bir online jüride birlikteydik. İki gün önce telefonda konuştuk. Oğlum, Bülentçiğim diye açtı telefonu. Nasıl bilecektim ki 2 sonra vefat haberini alacaktım. Bana telefonda sanki içine doğmuş gibi bana birşey olduğunda sen ve Nimet (Nimet Uray) yardıma koşacaksınız dedi. Ama maalesef içinde bulunduğumuz durumda Hocama en son vazifemi bile yapamıyorum. Çok üzgünüm ve kendime çok kızıyorum.

Hocam, her zaman öğrenciniz olmanın ayrıcalığını yaşadım. Birçok insan beni hep “Selime’nin öğrencisi” diye bildi. Benim için gurur, onur.

Artık ne yazsak, nasıl yazsak boş.

Canım Hocam, Allah size gani gani rahmet eylesin. Nurlar içinde yatın. Mekanınız cennet olsun.

Bülent Mengüç

 


Canım Hocam,

Nurlar içinde yatın. Sizin ilk doktora öğrenciniz olmaktan her zaman şeref duydum. Sizden ders vermenin ne denli önemli olduğunu, heyecanımı hiç kaybetmemem gerektiğini ve herkese anne şefkati ile sarılmam gerektiğini öğrendim, umarım becerebilmişimdir.

Füsun Ülengin’79

 


Sadece edindiğimiz bilgi ve vizyonda değil, dünyaya bakışımızda, iş yapışımızda da; ama illa hayatın keyifli anlarında paylaştıklarımızda, kahkahalarımızda, hatta gelinlik ve damatlığımızda da izleri silinmeyecek olanımız...

Hayatımıza aldıklarımızda, evladımıza verdiklerimizde daima yaşayacak olanımız... Selime hocamız!...sarı güller seninle olsun...

 

Şebnem-Ziya BurnazDr. Selime Sezgin İTÜ İşletme'ye 1982'de geldiğinde ben doktora tezimi yazıyordum, fakültedeki ilk yılımdı. İkimizin de hem dışarlıklı hem de Boğaziçi Üniversitesi çıkışlı olmamızın getirdiği ortaklıklar nedeniyle sanırım, çok çabuk kaynaştık.  Doktor ünvanımı aldığımda bana oyuncak doktor aletleri hediye etmişti. Neşeli ve barışıktı. O yıllarda sıklıkla yapılan fakülte gezileri hepimizi birbirine daha da yakınlaştırdı. Ben oğlu Selim'in "topçu Gülay'ı" idim. İTÜ İşletme koridoruna donanımı ve enerjisi ile yepyeni bir dinamizm getirdi, öğrencileri heyecanlandırdı, pazarlama alanına heveslendirdi. Çok cömert ve çok yardımseverdi.  Son yıllarda seyrek de olsa karşılaştığımızda canlılığı da enerjisi de hep aynı idi.  Bu gidiş ona yakışmadı, beni hem üzdü, hem eksiltti.

Gülay Günlük-ŞenesenElbet bir gün olacaktı bugün, ama BUGÜN çok erken oldu canım hocam. Gerek akademik gerek özel hayatıma olan dokunuşlarınızla benim ikinci annemdiniz. Oğlumla yaşadığım sınavda hep yanımdaydınız, asla bırakmadınız elimi. Dokunduğunuz binlerce, on binlerce ve belki milyonca kişi bugün yasta ama kalbimizde ve anılarımızda her zaman yeriniz özel ve canlı olacak. Oğlumun Selime Büyükanneannesi, meleklerle nurlarla olun inşallah.

 
Dr. Öğr. Üyesi Gülberk Gültekin Salman


 

Bilim ne demek, akademik ahlak ne demek, en çok da iyi insan olmak ne demek öğreten canımdan öte canım hocam, yol gösterenim... Sen rahat uyu, biz inatla bu değerlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu hikaye burada asla bitmedi, bitmeyecek... Yeryüzü insan olmanın yüzü oluncaya dek...

 

Elif Karaosmanoğlu
Canım Hocam, herkese kolay kolay nasip olmaz, bize oldu… Eşim de, oğlum da, ben de öğrencin olduk, yollarımız hep seninle buluştu, yol gösterdin,   meslektaşın oldum yolumu aydınlattın.  Gelinim diye sıcacık kucaklayışını çok özleyeceğim.

Bitmeyen enerjin, dinamizmin, bilime ve eğitime katkılarınla bize, öğrencilerine,  etrafına hep ışık saçtın, şimdi huzurla ışıklar içinde uyu hocam.

 

Ferhan ÇEBİ
Seninle olan tanışıklığımız kuşaklar arasıydı be hocam.  Dedem ile babanın dostluğuyla başlayan yakınlık, üniversiteyi kazanıp öğrencin olduğumda büyüdü. Okulum bittiğinde beni istediğim işe sokabilmek için verdiğin çabalarla devam etti, eşim yanına okulda öğretim üyesi olmak için geldiğinde yardımlarınla pekişti ve hocam sen, oğlum yanına senin okulunda öğrenci olarak geldiğinde ondan da ilgini eksik etmedin. Kalbinde sevgiye ne kadar büyük yer varmış canım hocam. İnsanın İlkokul hocasını sevdiği gibi sevdim seni hocam ve şimdi yokluğunun acısını hissediyorum tüm kalbimle… Tanışmamıza vesile olan büyüklerimizin yanında, Cennete ayrılan yerinde huzur içinde uyu…

 

Tamer ÇEBİCanım Selime Hocam,
Bu zamansız gidişini kabullenmek çok zor. Senin gibi bir akademisyen,  
hoca, rehberi tanımış olmak çok büyük bir nimet.
İyi ki dedim geçen yıl bu zamanlarda İşletme Mühendislerini  
buluşturmuşuz da Maçka'da, iyi ki o guzel dersinizi vermişsiniz.
İTÜ'de lisans yüksek lisans doktora... hepsinde dersini kaçırmadım,  
hem akademik hem insani olarak katkıların unutulmaz.
Bir çok kızından biri olmak çok kıymetli.
Bana doktora yapmam konusundaki telkinlerin, tüm akademik hayatımdaki  
desteğin, açtığın kapılar olmasaydı sanmam ki bugünüm böyle olurdu.
Nasıl bunca insana dokundun, bu kadar doldurdun yaşamı enerjinle?
Annemi kaybettikten sonra ki en yüreğimi yakan ayrılıklardan biri bu.
Issızlık sana yakışmaz rengarenk nurlarla ışıklarla ol, mekânın cennet  
olsun canım hocam.
Bayrak bizde, kürsü ise hep senin.
Doç. Dr. Nihan Yıldırım
Bölümümüz ile özdeşleşen, pazarlamayı ilk onunla tanıdığımız, bize sevdiren, bilgisine, enerjisine hayran bırakan hocamız Prof. Dr. Selime Sezgin'in acı kaybından dolayı son derece üzüntülüyüm. Hayata atıldığımız yolda bizlere öğretileriyle ışık, güçlü kişiliğiyle örnek olmuştur. Allah rahmet eylesin.

Mekani cennet olsun.🙏

 

Burcu Üngör

079491

1994-1998

 Sevgili Hocam ,

Bizler çok sevdiğimiz hocamızı, ülkemiz çok önemli bir değerini kaybetti. Işıklar içinde uyuyun.

 
Gilda Kırtavit

1986 İtü İşletme Mühendisliği

 


 

Değerli bir insanı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim.

0785.121

Hakan İnel
Benim can hocam, Selime Hocam, çok üzgünüm çok. Hayatımda tanıdığım en kıymetlilerimden, birçok konuda bakış açımı şekillendiren, hep minnettar kalacağım canım hocam. Bir insan annesine nasıl sevgiyle sarılırsa hep o sevgiyle sarıldım size, siz de bana ve tüm öğrencilerinize EVLAT gibi sarıldığınızı hep hissettim. Bir hocanın yalnızca bilgi öğreten değil, dokunduğu herkesin hayatına bambaşka ışıklar saçan olması gerektiğini gösteren canım Selime Hocam. Doktora sürecimde bir hocadan çok daha fazlası olan, daha ben söylemeden gözlerimden zorluklarımı anlayan, çocuklarıma torun diyen, beni her aşamada daha iyisini yapmak için heveslendiren canım Selime Hocam... Ne desem yetersiz, ne yazsam kifayetsiz, çok acı çok. Daha yapacak çok işlerimiz, umutlarımız, hayallerimiz, daha adada buluşmalarımız olacaktı hocam ama artık bitti. Işıklar içinde, huzur içinde uyuyun hocam, yetiştirdiğiniz binlerce öğrencinizde, emekleriniz be izleriniz yaşayacak ve onlarda öğrencilerine aktaracak, bir hocalık ekolü olarak Selime Sezgin ekolünü. Sizi çok seviyorum canım hocam.

Sevgiciiii demenizi çok özleyeceğim💐

Dr. Sevgi Salman Ünver

_________________________________________________________

Ah Hocam hangimiz yanına geçeceğiz hangimiz sana sarılacağız diye çekişirdik Zeyneple 😔😔😔 Sizi paylaşamazdık hem hoca hem anneydiniz bana, bize. Murat a oğlum bana gelinim der beni kızdırırdınız. Arkamda kapı gibi durduğunuz bazı anları ömrüm boyunca unutamam. Beni akademik hayata siz soktunuz. Belki devam etmiyorum şimdi ama nasihatlarınız hep kulağımda. Film şeridi gibi geçiyor kareler gözümün önünden çok çok çok üzgünüm 😔 Kara Kartal sevdalısı, gerçek bir Atatürkçü olan, hocalığı efsane canım hocam. Nurlar içinde uyuyun.😔😔😔😔

Merve Kaleağası Eren- Murat Eren
Canım Hocam,

Hayatımda iz bırakacak gerçek bir öğretmene sahip olmak için 37 yaşıma gelmem gerekiyormuş. Bugün meslektaşımı, arkadaşımı, danışmanımı, öğretmenimi, rol modelimi ama en önemlisi hepimizi birleştiren canımızı kaybettim. Sana söz veriyorum canım hocam, ilkelerini, öğrettiklerini ve temsil ettiğin tüm değerleri sonuna kadar devam ettirmek ve hatta ileri götürebilmek için elimden geleni yapacağım. İzin izimiz olacak. Bir yerlerde bir zaman görüşmek üzere... Sevgimizle uyu....

 

Gizem Akalın


 

Benim bir tanecik, canım Hocam…

Bu notu yazmak zorunda olduğum için çok ama çok üzgünüm. Haberi ilk aldığım andan bu yana kalbim sıkışıyor, ağlıyorum… Sizi bir daha göremeyeceğim, sizinle konuşamayacağım için… Güçlü bir çınar gibi her zaman yanımda oldunuz.. Her şeyin ötesinde, yeri asla doldurulamayacak olan, kocaman sevginiz.. Güzel bakışınız… Aslında hala kabullenemedim, şimdi arayacağım ve sesinizi telefonda duyacağım.. Bu duyduğum haber gerçek değil.

“Kızınız” Petek olarak, her zaman kalbimde, dualarımda olacaksınız çok değerli Hocam. Hakkınız ödenmez ama, öğrettikleriniz, emekleriniz, ve sevginiz için çok teşekkür ederim. Huzur içinde uyuyun.

Dr. Öğr. Üyesi Petek Tosun

________________________________________________________________

İşletme Fakültemizin Değerli Emekli hocalarımızdan Prof. Dr. Selime SEZGİN'i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.

İnanılmaz İnsan sevgisi, her zaman güler yüzü, bitmez sandığımız enerjisi tarif edilemez.

Eminim, meslekdaşları, öğrencileri, mesai çalışanları, hocamızı hiç unutmayacaklardır.

Hocamıza Allahtan Rahmet, Ailesine, Sevenlerine Başsağlığı Dilerim.

Mekanı Cennet Olsun.

Selvi Dalkın

 


 

Öğrencisi olmasam da kısa bir ders sırasında söylediği “Siz İşletme Mühendisisiniz bunun değerini iyi bilin.” cümlesiyle hayatıma giren çok büyük işler başarmış saygıdeğer hocamızı saygıyla ve minnetle andığımı belirtip, şahsım ve İşletme Mühendisliği Kulübü adına bıraktığı yerden İşletme Mühendisliğini hak ettiği yerlere taşıyacağımıza söz veriyorum.

Bizi olduğu yerden izleyip gururlansa dahi hakkını ödeyemeyiz. Nur içinde gülen yüzle yatsın.

Saygılarımla,

Hazmi Emre Aytekin


 

Kıymetli hocam Selime Sezgin'in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Bugünlere gelmemizde paha biçilmez emeği olan sevgili hocamıza Allah'tan rahmet diliyorum.

Hüseyin Savaşan

0783.170Hocamızdan hem lisans eğitimim sırasında ders alma şansım oldu, hem de profesyonel hayatımda yeni bilgileri alma şansım oldum.

Öğrenci dostu , bilgili, yeniliklere açık ve hala üretmeye devam eden çok değerli bir bilim insanını kaybetmenin Üzüntüsü içindeyiz.

R. Osman Circi


 

Sevgili hocamız Selime Sezgin'e Allah'tan rahmet, ailesine, sevdiklerine ve biz öğrencilerine başsağlığı dilerim.

 

Musa Tombul

 


 

"Ben İşletme Mühendisiyim" derken gurur duymamı sağlayan hocalarımızın başında geliyordu.

Ben de bitirme tezimi kendisinden almıştım. En son sevgili sınıf arkadaşımız Buket' in cenazesine gelmişti, orada görmüştüm.

Şu anda cenazesine bile gidemeyeceğiz. Gerçekten çok üzgünüm.

Canım hocam, toprağın bol olsun; nur içinde yat.

Tayfun Sungun


En sevdiğim derslerden birinin hocasıydı Selime hocam. Daha doğrusu dersi sayesinde sevmiş, sayesinde iş dünyası tanışmış, deneyim yaşayarak öğrenmiştik. İş hayatıma, pazarlama branşı ile başlamamda büyük  etkisi olmuştu.

Nurlar içinde yatsın, Allah rahmet eylesin.

Kaybımız büyük... tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.

Fırat Akkemik

İTÜ İşletme Müh (88-92 dönemi)Çok değerli bir hocamızdı… Allah rahmet eylesin… Bizim kuşağa "Pazarlama"yı bir bilim dalı olarak sevdiren, benimseten; anket çalışmalarının ve "tutundurma" kavramının önemini öğreten unutulmaz bir bilim insanıydı… Nurlar içinde olsun… Çok üzgünüz hepimiz…

M. Akif TÜRER
İşletme Müh.
1985 girişliCanım hocam, ilmek ilmek nasıl ördün hepimizi. Nasıl şekillendirdin, nasıl sevdik seni. Mekanın cennet olsun. Seni çok seviyorum.

Birgül Küpeli


 

Selime Hocam sizi  hiç ama hiç unutmayacağım.

Okuldaki en genç, dinamik, girişimci, cesur hocalarımdandınız. Modern, aydın, ileri görüşlü muhteşem kişiliğiniz ile hepimize örnek bir Türk kadını idiniz ve  bizlere ilham oldunuz daima. Güzel gönlünüz ile hep bizi kucakladınız. Yolunuz ışık olsun.

Sevgili Hocamın ailesine de Allah tan sabır diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle
Özlem Aydil Kayserilioğlu
İTÜ İşletme Müh 85 giriş

 


 

Değerli hocamız Prof. Dr. Selime Sezgin’in vefatını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Sevenleri ve biz öğrencileri derin bir üzüntü içerisindeyiz. İTÜ İşletme Mühendisliği’nde girdiği ilk dersin daha ilk saniyelerinde beni Pazarlamaya aşık eden hocama sonsuz teşekkür ve minnetlerimi bir kez daha sunmak istiyorum. Benim için yeri asla doldurulamayacak. Mekanı cennet olsun. Sevgi, saygı ve minnetle…

Mehmet AKIN / Peugeot Türkiye Satış Direktörü

 


Sevgili Hocam

Hepimizde emeğiniz çoktur. O neşeli tavrınız bile herşeye değerdi. Sizi görünce stresimizi atar, huzurlu olurduk. Siz de huzurla ışıklar içinde uyuyun.

Dr. Faik ÖZTUNÇÇok çok üzgünüm… Selime Hocamı her zaman yüksek enerjisi ve gülen yüzüyle hatırlayacağım. Bölümümüz ve pazarlama bilimi için çok değerli bir hocamızdı.

Sevgili Selime Hocam, akademik kariyerim boyunca desteğinizle her zaman yanımda oldunuz. Tüm emekleriniz için çok çok teşekkür ederim.

Sizi her zaman sevgi ve saygıyla anacağım…

Dr. Gonca UlubaşoğluCanımız, can hocamız Prof. Dr. Selime Sezgin'i kaybettiğimiz haberiyle sarsılmış bulunuyorum. Yüzlerce öğrencisi gibi ben de verdiği emekler ve gösterdiği çaba için kendisine her zaman müteşekkir olacağım. Aklımda, yüreğimde yeri her daim baki kalacak. Hayatıma dokunduğu için kendisini mutlulukla, gözlerindeki ışıkla ve onu tanıdığım için kendimi çok ama çok şanslı hissederek hatırlayacağım.

Her insan vefatı sonrasında böylesine güzelliklerle anılmıyor malum. Selime Hocamız gerek hocalığı gerek insani yönleriyle; samimiyeti, dobralığı, çalışkanlığı ve buraya sıralayamayacağım daha nice özelliği ile bizlere hep örnek oldu, yanımızda oldu. Biliyorum ki gözlerimizde yaş olsun istemezdi ancak şahsen bu kez gözyaşlarımı tutamıyorum. Onu çok ama çok özleyeceğim. Nur içinde, huzurla uyusun. Hatırası önünde saygı ve sevgiyle eğiliyorum.

Deniz Kahraman Koç 

'95 İşletme Mühendisliği mezun öğrencilerinden

 


Sevgili Selime hocam,

Ne iyi etmişim de Master tezimi seninle beraber yapmışım ve senin gibi mükemmel bir insanı yakından tanımışım.

Seçtiğim sektör itibarı ile yapabileceklerimi danıştığımda bana hep “demonstrasyon yapacaksın, çiftçiye dokunacaksın” demiştin.

Bu söylediklerin  kariyerim boyunca rehberim oldu hocam. Kim bilir benim gibi kaç insanın hayatına sihirli dokunuşlar yapmışsındır. 41.yıl buluşmasında bize fakültemizin temel değerlerini anlatmış ve  verdiğin bu dersle sanki fakültemizin geleceğine bir iz bırakmak istemiştin.

Çok erken oldu hocam, daha birçok gence rehberlik edecektin, sevdiklerinle ve sevenlerinle güzellikler paylaşacaktın.

Bize veda ettin ama biz sana henüz veda edemedik hocam, hayatına dokunduğun onca kişinin kalbinde yaşayacaksın.

Mekanın cennet olsun, huzur içinde yat sevgili hocam. 

Vedat Victor Mori


Hocaların hocası Selime Hocam,

Bendeki yerinizi cümlelerle tarif etmem çok mümkün değil. Pazarlama ile sizin sayenizde tanıştım, sevdim ve bu alanda kariyerimi şekillendirmeye karar verdim. Her konuda her daim yanımda oldunuz, destek oldunuz.

Siz her gün bitmek bilmeyen enerjinizle, benim gibi binlerce kişinin hayatına dokundunuz.

Sizi hiç unutmayacağım, mekanınız cennet olsun.

Dr. Eren Koçyiğit


1983-1984 öğrenim yılında tez hocam olan Prof. Dr. Selime Sezgin’in ani vefatına derinden üzüldüm. Değerli hocamın mekanı cennet olsun, ailesine, akademik camiaya, öğrencilerine başsağlığı ve sabır dilerim.

İTÜ İşletme Müh. 1984 mezunu

Ahter Hafız GÜNEŞ


Prof. Dr. Selime Sezgin Hocamızı kaybettiğimize inanmak istemiyorum. Kendisi öyle bilge, öyle azimli, öyle samimi, öyle bilgin bir yol göstericiydi ki paylaştığı değerlerin öğrencilerinden gitmesine, O’nun öğretilerinin bizlerden uzaklaşmasına imkan yok. Her öğrencisinin büyülendiği o engin bilgi ve görüş becerisini aktaran bedenini artık gözlerimiz görmeyecek belki, beğenmesi ümidi ile yaptığımız sunumlar, yazdığımız makaleler O’na ulaşamayacak belki ama bize kattığı düşünce gücü O’nun bizdeki yansıması olacak. Hocaların hocası saygıdeğer Selime Hocam’ın öğrencisi olabilmek bir ayrıcalık, bir onurdu. Kendisini saygıyla anıyor Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına, arkadaşlarına, öğrencilerine ve tüm İşletme-Pazarlama Camiasına başsağlığı diliyorum.

Saygılarımla,

İTÜ İşletme Dr. Öğrencisi

Melike Oğuz Açıkalın


Dün fotoğrafınızı görünce sizi aramayı aklımdan geçirirken bu sabah gelen bu kötü haberle boğazım düğümlendi....


Hayatta tanıdığım en idealist, en entelektüel, en Atatürkçü insanlardan biriydiniz Hocam. Ne mutlu bana ki sizi tanıma, sizin dersinizi dinleme ve sizinle tez yazabilme şansım oldu.

Arkada bıraktıklarınız sizi çok özleyecek olsa da öğrettiğiniz yoldan durmadan ilerleyecek.

Yolunuz ışık olsun Hocam,

Huzur içinde uyuyun,

Nur Yılmaz1992-1996 arasında İşletme Mühendisliği bölümünde öğrencisi olduğum Selime Hocam'ın verdiği dersleri bugüne kadar unutmadım. Bunu her ders için söylemek o kadar kolay değil. Bilgi birikimi, işini ciddiye alışı ve daha da önemlisi bunları nasıl daha iyi aktarıma ilişkin çabasıdır herhalde farkı yaratan. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

Huzur içinde uyuyun sevgili hocam.

Öğrenciniz Ahmet Atıl Aşıcı


 
Sevgili Hocam,

Sizi çok seviyorum.  Hocamız ama biraz da annemiz gibiydiniz. Daha sonra annelik ağır bastı. Bize baktığınızda gördük bunu, hissettik. Bitiremedim ama sizin sayenizde doktora da o kadar süre kalabildim. Artık gönlümüzde yaşıyorsunuz. Rahat uyuyun Selime hocam.

Mert Yalçıner


Dear Sirs,

I am writing this letter to express my deepest condolence with our great loss.

I was a student of Selime Sezgin in Bahcesehir University and she also acted as my academic advisor before she left Bahcesehir.

Having spend my year off after the bachelor degree, I was applying for master studies to many schools. I wanted to change my major, not many people were open to this idea and I was receiving many negative responses. I have almost become desparate. Finally one lecturer agreed to meet me and it was Selime Hocam. My enrollment depeded on the success of the interview. She has given me a change and opened a door into a fansincating and complicated world of marketing. She was a tough lecturer and would soak all your energy our of you, but she never lef tit empty. She would always refill your tank with her own energy. You don't see that so much often. After a graduation she kept filling recommendation forms for my phd studies, although I was not accepted at first. I have always felt her support. I have always known I can email her, I can request a piece of advise. I have always admired her. I loved her! And today I feel as helpless as never before.

Such a great person should not have left us that early. I am sure it is even a greater loss for her family and close friends and I want to express my deepest condolence. I hope she is in a better place now.

Başımız sağ olsun.

Kind regards,

Marina Ilyushenko YaylaSelime Hocamızın vefatına çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına da sabırlar dilerim.

 

Ercan Şekerci


Sevgili arkadaşım, değerli hocamız Selime Sezgin’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allahtan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Savaş Taşkent


Selime Hoca’m,

Neşesi, bilgisi, canıtezliği, sempatisi…

Enerjisi…

Ablalığı, hocalığı, dostluğu, arkadaşlığı…

Atatürkçülüğü, çağdaşlığı, paylaşımcılığı…

İlkeliliği, asilliği, sıcakkanlılığı…

İNSANLIĞI…

Her bir nitelik bir insanda birden böyle toplanırmış meğer…

Benim ve eşimin sadece hocamız değil; yol gösterenimiz; önümüzü açanımız oldun.. Ablamız oldun.. Dostumuz oldun.. Adeta velimiz oldun

Yetmedi, 20 yıl sonra çocuklarımızın da hocası oldun… “Torunum geldi..” deyip onları da bağrına bastın.. Ve, öğrettin onlara da SELİME SEZGİN olmayı..

Ve… Zarif bir 23 Nisan’ın 100. Yılı paylaşımının ardından,

Nasıl gittin be Hocam ?

Neden gittin ?

Sözler bazen çok eksik kalıyor… Biz de Maçka’dan geçerken artık hep eksik kaldığımızı bilerek geçeceğiz..

Işıklarda uyu…. Türk kadınının çağdaş yüzü..

Nilüfer GÜRSOY BIÇAKCIOĞLU    0782.32

Cengiz BIÇAKCIOĞLU                      0782.78


Hayatımızı devam ettirdiğimiz bu özel günlerde Sevgili Selime Hoca’mın en ummadığımız bir zamanda kayıp haberini aldık. “Bütün ölümler erkendir” denmiş, gerçekten değerli hocamın erken ve zamansız kaybı nedeniyle üzüntümüz sonsuz. Öğretim üyeliği süresince tüm öğrencilerine öğrettikleriyle dokunmuş, yaşamı boyunca çevresine bilgilerini iyilik yaparcasına karşılıksız olarak dağıtmış, Değerli Hocama Allah’tan rahmet, kederli ailesine, tüm öğrencilerine ve sevenlerine sonsuz sabır ve başsağlığı dilerim.

Suat KüçükçifçiDeğerli meslektaşım Prof. Dr. Selime Sezgin hocamızın vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.

Allah'tan rahmet dilerim, mekanı cennet olsun, ışıklar içinde uyusun.

Hepimizin başı sağolsun.

Prof. Dr. A. Nilüfer EğricanBize verdiğiniz ışık hiç sönmeyecek, huzur içinde uyuyunuz Sn. Selime Sezgin Hocamız,

Allah Rahmet Eylesin,

Hepimizin başı sağ olsun

Misak Murat Yavşaoğlu

 


İTU İşletme mühendisliği fakültesinde hem pazarlamayı hem de okulumuzu sevdiren, üretkenliği ve enerjisi ile özellikle biz kadınlara rol modeli olan saygıdeğer hocamı kaybetmenin acısı içindeyim. Işıklar içinde uyu hocam, hiç unutmayacağız seni...

Ayşe Şahin Güvenç


Selime hocam akademide benim belki de en güçlü motivasyon kaynağımdı.  
Bir şekilde elinden geçen herkes onun her dersini, konuşmasını,  
araştırmasını sanki ilk sefer yapıyormuş gibi ne kadar hevesle,  
merakla yaptığını ve bunu yılların tecrübesiyle nasıl harmanladığını  
çok iyi bilir. Bu sebeple ne zaman ders versem, araştırma hazırlasam,  
makale yazsam adeta arkamda durur ve bundan daha iyisini  
yapabileceğimi söyler bana. Sizi hiç unutmayacağım hocam, tüm  
kudretinizle arkamızda durmaya, bizi daha iyisini yapmak ve daha iyi  
bir insan olmak için motive etmeye devam edeceksiniz.
 
Mehmet Okan

Sayın Selime hocam,

Doktora sürecimde sadece bir dersinizle öğrenciniz olmuş gibi görünsem de aslında bende bıraktığınız izlerin daha fazla olduğunu biliyorum. Sizin birçok oğlunuzdan biri oldum; her karşılaştığımızda sarılışınızı hiç unutmayacağım. Bitmeyen dinamizminize henüz yetişememiş olsam da önümde hep önemli modellerden biri olarak duracaksınız. Yetiştirdiğiniz hocalarımızla, yetiştirdiğiniz arkadaşlarımla bu yolda yürümeye devam etme azmini sizden alıyoruz.

Her gidişin zamansız olduğu muhakkak ama sizinki gerçekten zamansız olanlardan oldu hocam. Sanki sizi hep karşımızda görecek gibiydik ama aslında farklı şekilde görmeye devam etmemiz gerektiğini birden öğrenmemiz gerekti.

Ebedi huzur ve mutluluk sizinle olsun hocam.

Berker Pandır


Vakitsiz, çok büyük bir kayıp. Öğrencisi olamadığım için artık çok daha üzgünüm. Mekanı cennet olsun, tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır dilerim.

Özge Demir


Sevgili Selime Hocam’ın vefat haberini aldığımda kulaklarıma, mesajları okuduğumda gözlerime inanamadım. Geçen sene İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümüzün 40. Yıl kutlamalarında onun o enerjik, neşeli, dolu dolu halini iyi ki görmüşüz. Ancak Covid-19 nedeniyle Onu sonsuz yolculuğuna böyle mahsun bir şekilde yolcu ediyor olmak çok daha üzücü. Bize Pazarlamayı sevdiren canım Hocam. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın. Allah tüm ailesine ve sevenlerine sabırlar versin. Hepimizin başı sağolsun.

Saygı ve Sevgilerimle,

Mine Tezer

İTÜ İşletme Mühendisliği’93Selime Hocanın ardından...

Selime hoca deyince ilk aklıma gelen güler yüzüydü..

Ne yaşarsa yaşasın dersine geldiğinde her zaman güler yüzü ve sıcacık bakışlarıyla, yanımızda hissettiğimiz bir hocamızdı.

Son derece yardımsever, anlayışlı, bizi kanatlarının altına alan, güzel gülüşlü hocamızdı..

Engin pazarlama bilgisi ile önümüzde yepyeni sayfalar açtı, bizleri geleceğe hazırladı ve heyecanlandırdı.

Onun verdiği destek ve yol gösterme sayesinde bugün bulunduğumuz yerdeyiz..

Hocamı uğurlarken en derin sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum..

Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın inşallah..

Saygılarımla/Best Regards,

Deniz Göktaş


Vefatı büyük üzüntü yarattı.  Eski bir öğrencisi olarak her zaman sevgiyle anacağım.  Ailesine sabırlar dilerim.

Zernur Vardar


Selime Hocam,

Acı haberi duyduğumdan beri kalbim sıkışıyor, aklım almıyor. Sizinle paylaştığımız anlar bir bir aklıma geliyor. Sesiniz kulağımda çınlıyor. Çok üzgünüm. Sizinle en son yemekhanede nasıl sıkı sıkı sarılmıştık... Ah hocam. Mekanınız cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Sizi çok seviyorum...

Saygı ve çok sevgilerimle Sayın Hocam,

Dr. Oğr. Üyesi İrem Otay

 


 

Sevgili Selime Hocam,

Hala hatırımda, Yabancı Diller Binası merdivenlerinden inerken ben, ‘Boğaziçi’ne gideceksin doktoraya’ deyişiniz. Beni akademik hayata başlatan, yön veren kişi oldunuz. Sizi İTÜ’deki odanızda elinizde sigaranız, kağıt okurken hatırlıyorum. Gece uyumamış olur, gündüz devam ederdiniz. Çalışkanlığınız, hiç bitmeyen enerjinizle, bize örnek oldunuz. Koridordan öğrencileriniz eksik olmazdı, kapınızın dışı hep kalabalık olurdu. Çok sevildiniz.

Tam da bu nedenle, bu ani gidiş hiç olmadı. 

Dr. Zeynep Erden BayazıtAllah rahmet eylesin. Öğrencisiydim! Büyük kayıp!!

Pelin Koro


Beni bilgisiyle ve sevgisiyle büyüten beni ben yapan canım hocam. Her ölüm çok erken. Üzüntümün tarifi yok.  Yeri doldurulamayacak bir insandı. Onun gibi birini tanıdığım için çok şanslıyım. Hep kalbimde olacaksınız. Çok güzel günler yaşadık birlikte ağladık birlikte güldük. Benim için çok özel bir insandı. Mekânın cennet olsun koca yürekli kadın. Yattığın yerde huzurlu olun.

Neslihan BaykanÇok sevdiğim hocam Prof. Dr. Selime Sezgin’in vefatını öğrenmenin şoku ve acısı içindeyim.

İTÜ İşletme masterı yaparken öğrencisi olma şansına erdiğim sevgili Selime hocamı hep enerjik, üretken hali ve o güzel tebessümüyle hatırlayacağım, kalbimdeki yeri ve sevgisi hep daim olacak.  Pazarlamanın öncülerinden ve yeri asla doldurulamayacak değerli hocama Allah’tan gani gani rahmet, tüm sevenlerine, üniversite camiasına, öğrencilerine, kederli ailesine sabırlar dilerim, başımız sağ olsun.

Allah sonsuzluk yolunu nurlarla aydınlatsın ve mekânını cennet kılsın.

F. Gülnur PosatSelime Hocamın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş oldum. 2008 yılında, pazarlama yüksek lisansına başladığımda onu tanıma fırsatı yakaladım. Akademisyen olmaya karar vermemde ve başlamamda Selime Hocamın etkisi çok büyük. Benim hayatıma dokunduğu gibi daha nice hayatlara dokundu…

Nurlar içinde yat canım hocam.

Dr. Öğr. Üyesi Niray Tunçel
Hacettepe ÜniversitesiİTÜ İşletme Mühendisliği Bölümünde okurken Sosyal Bilimlere ve Araştırma Yöntemlerine olan merakımı başlatan, akademisyen olmamı teşvik eden, bitirme ve yüksek lisans tezimin danışmanlığını yapan, akademik hayatımın ilk yıllarında asistanlığını yaptığım sevgili hocam Prof. Dr. Selime Sezgin'in acı kaybından dolayı derin bir üzüntü içindeyim! Ardında pek çok değerli insan ve eser bıraktı, Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun 😔🙏😔🙏

Prof. Dr. Rana ÖZEN KUTANİSSevgili Selime İTÜ işletme mühendisliği bölümüne sonradan katıldı. Ancak, samimi ve içten davranışları ile kısa sürede bizden biri, öğrencilerinin sevgili hocası ve asistanlarının yol göstericisi  ve yardımcısı oldu.

"Her ölüm erkendir" derler, ama Selime'nin kaybı gerçekten çok erken ve bizler için büyük şok oldu. Selime'ye Allahtan rahmet, geride kalan ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.

Öner Eyrenci2012 yılında daha doktorama başlamadan önce duymaya başlamıştım Selime Sezgin efsanesinin, nasıl bir duayen olduğunun. Sonra ilk doktora dersimi O’ndan aldım. Yeri geldi istediği kadar iyi olamıyorum diye duvarları yumrukladım, yeri geldi istediği projeleri bitirmek için geceler boyu gözlerimi kırpmadım. Gitgide aramızda bir bağ oluşmaya başladı. Tezini benimle yazacaksın dedi ve böylelikle başladı sımsıkı bağımız. Yazdığım her şeyi noktasından virgülüne, dil bilgisinden içeriğine kadar okuyup düzeltti. Hatta hayatta olsa bu yazıda bile bir çok hatamı, eksiğimi düzeltirdi :( Buraya kadar yazdıklarım belki de bir profesörden beklentilerimiz olabilir. Ama O’nu efsane yapan, Akademik Annemiz yapan bunlar değildi. O derdimizle dertlenen, bize sürekli hayata dair nasihat veren, kanatları altına aldığı herkesi sonuna kadar sahiplenen, bizi birbirimize emanet eden, kendinden ve sağlığından çok bizi düşünen bir Aile Büyüğümüzdü. Belki zamansız gidişiyle hepimizin bir kolu kırıldı, bizi hep güvende hissettiren çınarımız yıkıldı ama bize öyle sıkı bir aile, öyle bir bilgi birikimi miras bıraktı ki, O’nun bize devrettiği bayrağı çok daha ileriye taşıyabileceğimize eminim.

Nurlar içinde yat büyük hocamız, Nurlar içinde yat akademik annemiz. Merak etme mirasın emin ellerde...

Bana sürekli OĞLUŞUM deyişiniz şu an bile çınlıyor hala kulaklarımda.

Seni Rahmetle, Sevgiyle, Saygıyla, Minnetle hayatımızın sonuna kadar anmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla...

OĞLUŞUN...

Mesut CicekÇok üzgünüm,

Canım Hocam, akademik dünyada rol modelim olan insan, yetişmemde çok emeği olan Selime Sezgin.

Üniversite ikinci sınıfta, bir dersimize misafir hoca olarak girdi. Onu dinlemekten, sınıfın içinde enerjik bir şekilde, topuk seslerini hissettirircesine dolaşmasından öyle etkilenmiştim ki. O sırada yanımda oturan arkadaşıma dönüp , “ben böyle olmak istiyorum” demiştim. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuş, o dönem İTÜ’de göreve başlamıştı. Sonraki dönem, Pazarlama dersimizin hocası oldu. Ardından bitirme ödevimin, sonrasında yüksek lisans tezimin danışmanı.

Lisans mezuniyetimin ardından aynı bölümde göreve başladığımda Anabilim Dalı Başkanım idi. Sonradan, Anabilim Dallarımız ayrılsa bile, O, benim her zaman “başkanım” olarak kaldı. 

Onu tanıdığım süreçte neler paylaşmadık ki… Mesleğine tutkun, öğrencilerini çok seven ve onlar için çok verici olan bir “hoca” nasıl olunur, onda gördüm… Kendinden büyük hocalara nasıl değer verilir, akademik yaşamda “vefa” nedir, ondan öğrendim… 1993’de, Üçüncü Ulusal Yönetim ve Organizasyon Kongresini onun başkanlığında düzenledik. O zaman yaşadıklarımız, paylaşımlarımız, toplantılardaki kahkahalarımız, zaman zaman çaresizliğimiz, ama hepsini de aşacak şekilde yılmadan çalışma enerjisi. İşini severek yapmanın insana nasıl büyük bir enerji verdiğini onun davranışlarından anladım... 1999’da, Avustralya’da, beraber geçirdiğimiz bir aylık süre içinde yaptığımız geziler, seyrettiğimiz sinema filmleri, tiyatro oyunları, sohbetlerimiz. Hem çok çalışıp, hem de yaşamdan çok zevk alınabileceğini onda gözlemledim… Son senelerde, Kasım ayında, elimizde pasta, ona doğum günü sürprizi yapmayı adet etmiştik. Bizleri gördüğü her seferinde gözleri mutluluktan parlardı. Yetiştirdiği insanlarla gurur duymanın insanı nasıl büyüttüğünü onun bakışlarından hissettim…  En son, 100. yılını kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle aradım, sohbet ettik.  Korona virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim gerçekleştirdiğimiz bu dönemde, evinden, uzaktan dört ayrı ders veriyor, onlar için hazırlık yapıyormuş. Ne çok bilgi ve deneyime sahip olursa olsun, öğrencilerin karşısına çıkarken heyecanlı olmanın ne kadar önemli olduğunu ondan öğrendim.

Çok erken oldu be hocam, çok. Daha yaşanacak çok güzellikler, sizden öğrenebileceğimiz çok dersler vardı… İyi ki sizin öğrenciniz, iyi ki sizin kızlarınızdan biri olabildim. Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Sizi hiç unutmayacağım…

Fatma Küskü Akdoğan


Selime hocam ile İTÜ yabancı diller okulunda 8 yıl geceli gündüzlü çalıştım. Selime hoca, yabancı diller okulu tarihine, zorunlu ingilizce programına geçişi başarması ile geçecektir. Maçka yabancı diller binasının sınıflarının hazırlanması, yabancı üniversitelerle işbirliğinin sağlanması, yabancı hoca bulunup göreve getirilmesi gibi çok zorlu süreçleri gece gündüz çalışarak başarmıştır.

Gerçekten, çalışma konusunda saat mefhumu olmayan yılmaz bir eğitim aşığı idi. Selime hocamı zamansız ve aniden kaybetmenin üzüntüsü içindeyim.

Herkese başsağlığı dilerim,

Feyza Kantur
Yabancı Diller Yüksek Okulu Emekli İngilizce Okutmanı


Değerli Selime hocamız,

Bizi çok üzdünüz, Allah mekanınızı Cennet eylesin, tüm sevenlerinize de  sabır versin.

1580-74

İşletme Müh.

Kazım SÖNMEZLisans, yüksek lisans ve doktora eğitimimde öğrencisi olma ayrıcalığını yaşadığım Sayın Hocam Prof. Dr. Selime SEZGİN'in vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. İçinde bulunduğum çok sayıda akademisyenin yetiştirilmesinde değerli destek, katkı ve mentorluğundan dolayı Hocama minnettarım. Cumhuriyetin yetiştirdiği yeri doldurulamayacak bir bilim insanın vakitsiz kaybı nedeni ile acımız tarifsizdir. Anısının önünde saygıyla eğilirken kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve tüm bilim dünyasına başsağlığı diliyorum.

Prof. Dr. Ahmet Ferda ÇAKMAK"25 yıl önce, Maçka kampüsündeki o kocaman amfilerde, yüz yirmiye yakın öğrencinin içinde iki elin parmaklarını geçmeyen sayıdaki kız öğrenci için Prof. Dr. Selime Sezgin’in önemi biraz farklıydı belki.

Bize öğrettiği her şey bir tarafa: onun dimdik duruşu, alanındaki tüm güncel gelişmelere hakimiyeti ve hep bize inancını ortaya koyan tavrı hayat boyu bizi takip edecek olan özgüveni aşılamıştı bize.

O kadar ki Bitirme Tezi’nin ilk taslağı ile ilgili yorumlarını almaya gittiğimde, haftalarca her kaynağı tarayıp üzerinde çalıştığım tezi gözlerimin içine bakarak çöpe atıp: “Daha iyisini yapabilirsin” dediğinde, üzülmek ya da kızmak bir tarafa gurur duyduğumu hatırlıyorum.

Selime Hocam öyle dediyse, elbette daha iyisini yapabilirdim… Hala onun beni yönlendirdiği kariyer patikasında 20 seneyi aşkın süredir de her zorlandığımda, her tökezlediğimde istisnasızız minnetle ve özlemle onu anıyorum, o gün o odada bana söylediklerini kendime hatırlatıyorum. Her seferinde işe yarıyor.

Nur içinde yat hocam, umarım sana layık olabiliriz."

Sonat Antepli

 


Selime hocayı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz, yeri doldurmaz bir hoca ve insandı.

Kendisi benim akademik hayata girmemde önümü açtı, onun benim için açtığı kapı benim hayatım ve geleceğim için ışık oldu. İyi insan ve iyi öğretmenin karşılığı olan hocamızı hep hatırlayacağım.

Işıklar içinde uyu sevgili Selime hocam..

Selin GermirliSevgili Selime Hocam,

Hep gösterdiğiniz sıcak, samimi ve güler  yüzünüzle hatırlanacaksınız.

Yollarını aydınlattığınız nice öğrencilerinizden yansıyan ışıklar içinde uyuyun.

Oktay Taş

 


Kısa bir süre de olsa dersine iştirak edip ilminden faydalanma imkanı bulmuş bir akademisyen adayı olarak, öğrencilere yaklaşımı, konusuna hakimiyeti, mesleğine bağlılığı ve gayreti ile benim için örnek bir şahsiyet olan Selime Hocanın aramızdan ayrılışının üzüntüsünü tüm yakınları ile paylaşıyorum.

Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.

Mustafa Murat Cerit


 

Prof. Dr. Selime Sezgin’in vefatını büyük üzüntü ile öğrendim. Pazarlama camiası için çok acı bir kayıp. Ailesine, sevdiklerine ve tüm pazarlama camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

 Zeynep Gürhan CanlıSevgili Selime Hocam,

Ani vefatınızla bizi derinden etkilediniz. Sizi içtenliğinizle ve yaptıklarınızla daima hatırlayacağız.

Cumhur Ekinci

 


Bahçeşehir Üniversitesinde pazarlama master programında iken tanışma şansına nail olduğum hocam. Ders esnasında birkaç saniye dalgınlıkla anlattığını dinlemediğinizi anlarsa ki çoğu zaman anlardı, bir anda sorduğu soru ile insanı terleten canım hocam. Sınıfa hiç bir zaman sakin girmeyen ve gür sesi ile bizleri mum eden hocam. Bitmek tükenmeyen enerjisi ile derste uyumamıza fırsat vermeyen hocam.  Tıpkı yıldız gibi parlayan hocam, eminim gökyüzündeki yerini almışındır..

Merve Aydoğan Kazdal

 


Başımız Sağolsun.

Her ölüm, “erken ölüm”dür.

Geride kalan bizlerin bu ölümlerden “ders” çıkarabilmemiz gerekir.

Benim yaşıtım idi.

Aynı kürsü (Yönetim ve Organizasyon)‘de yıllarca beraber çalıştık.

İyi günlerimiz, kötü günlerimiz oldu.

Bütün ölmüşlerimize rahmet diliyorum.

Sevenlerine sabırlar diliyorum

“Hüküm Allah(cc)’ındır”.

 

İsmail Hakkı Biçer


 

Selime çalışkan samimi iyi bir akademisyendi hep hatırlayacağız.

Devrim Ulucan


 

İTÜ İşletme Fakültesindeki eğitim sürecimde 1989 yılında tanıştığım, eğitimim sonrasında iletişimimizin çeşitli vesilelerde devam ettiği, hayatıma dokunan, eğitim ve kariyer hayatımda bana yön veren ve destek olan çok sevgili öğretmenim Sayın Prof. Dr. Selime Sezgin’in zamansız kaybı beni derinden üzdü. Kendisine rahmet, biz sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyorum.”

Mustafa Suat FidanGülen gözleri, hayat enerjisi, öğretmenliğiyle her birimizin hayatında unutulmaz bir yer edinmiş canım hocam. Üniversite yıllarımızdaki ders anlatımınız öyle bir ufuk açmıştı ki bizlere, birçok arkadaşım sizi örnek alarak akademisyenliği meslek edindi. Hocaların hocası ünvanı yakıştı size. Benim gibi birçok arkadaşımın hayatına o kadar çok dokunuşunuz oldu ki…

Yüksek lisansa başlamıştım ki dersinizde ilk sunumlardan birini yapma görevini bana verdiniz. Çekinerek gelmiştim yanınıza, “son haftalarda yapsam olur mu hocam diyerek?” Sen yaparsın diye cesaretlendirdiniz beni. Yaptım da gerçekten, akademisyenliğim süresince sunum yapmaktan hiç çekinmedim böylece.

Asistanlık günlerimde aynı katta otururduk. Neşeyle koridordan geçen sesiniz, öğrencilerinizle ders sonrası devam eden diyaloglarınız, kızlarım diye seslenişiniz okulumuzu bilimi ve hayatı öğrendiğimiz yuvaya çevirirdi.

Erken bir emeklilikle ayrıldığınız halde aramızdan bizleri unutmadınız. Bahçeşehir Üniversitesi’nde derslere davet ederek onure ettiniz. Derslere geldiğimizde yanınıza gelir ve İTÜ’deki enerjinizi, vericiliğinizi oraya da taşıdığınızı görür ve hayran olurduk.  

Ah canım hocam çok erken ayrıldınız aramızdan. Bizi şaşkın, bizi üzgün bırakıp gittiniz.

Çok severek, içtenlikle kutladığımız yaş günleriniz vardı bizim. Sizinle sıcacık kucaklaşmalarımız vardı… Öyle içtenlikle, sımsıkı sarılırdınız ki sevdiklerinize, dayanamadı belki de yüreğiniz yokluğuna sarılmanın…

 “Laz kızım benim” diyerek sarılışınızı hiç ama hiç unutmayacağım. Nur içinde kalın canım hocam…                                          

Öğrenciniz Raziye Selim

 


Sevgili Selime hocamızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Kendisini, merhum eşim Prof. Dr. Mustafa Gediktaş’ın İTÜ İşletme Fakültesinde Dekan olarak görev yaptığı yıllarda tanıma fırsatı bulmuştum. Sonrasında da dostluğumuzu devam ettirdik. Selime hocanın, gerek insan ve gerekse bilim insanı olarak son derece değerli kişiliği ile her zaman anılacağına inanıyorum. Çok üzgünüm, kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.

Tülin Aksakal GediktaşHocaların Hocasıdır Selime Sezgin Hocam,

Her şeyden önce benim 36 yıllık her zaman sırtımı dayadığım çınarım, anne yarımdır.

Kendisinin iki yıl da olsa, Prof. Dr. Nimet Uray’dan sonraki asistanı olma ünvanımla her daim gurur duymuşumdur. Can parem Selime Hocam, benim lisans ve doktorada Hocam, lisans ve yüksek lisans tezlerimin danışmanı, doktora tezimin de gölge danışmanıdır. Beni Önce okula paralel evinin de kızı cadı Esrası yapmış sonra da çocuklarımı torun, eşimi oğlu olarak kabullenmiştir. Yetmemiş, sonra içimde ukte kaldı diyerek bana 45 yaşından sonra doktora yaptırmış ve akademik hayata geri döndürmüştür.  Kendi kabul etmese de bu kadar yoğun, şuursuzca, zaman mefhumsuz, fedakarca çalışma ruhu maalesef kendinden bana bulaşmıştır. Annemi kaybettikten sonra bana anasızlığımı hiç hissettirmemiştir ta ki 24 Nisan 2020 sabahına kadar…

Hocam, bizim hayatımızda daima yoldaş oldunuz, yolumuza ışık olup aydınlattınız bundan sonra da bu dünyada hayatına dokunduğunuz her bir insanın sevabı size yoldaş olsun, cennetin ışıltısında huzurla uyuyun. Sonsuza dek yüreğimin, yüreğimizin en nadide yerindeki tahtınızdasınız…

Sizi çok seven ve çok özleyecek Cadı kızınız

Dr. Esra Demirbaş.

İTÜ84


 
Fakültemizde uzun yıllar görev yapmış, üzerimizde çok emeği olan kıymetli
hocamız Prof. Dr. Selime Sezgin’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş
bulunmaktayız.
 
Kendisine Yüce Allah’tan rahmet; kederli ailesine, değerli akademisyen
dostlarına ve çok sevdiği öğrencilerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.
 
Saygılarımızla,
 
 
Barbaros Ceylan
Başkan
Hamilik Okulu Vakfı


Selime hoca Boğaziçi Üniversitesinde bir jüride ilk tanıştığımız andan itibaren sevgi ve saygıyla bağlandığım büyüklerimizden biri olmuştur.  O günden bu yana geçen onlarca yıl içinde her karşılaştığımızda bana hep sevgi ve sıcaklık ile yaklaşmış, neredeyse bir aile büyüğü gibi kucaklayıp sarmalamış, eşsiz bir yakınlıkla muhabbet göstermiştir.  Çok yakın denilebilecek bir süre önce Edirne de birlikte bir jüride en son beraber olmuştuk.  Bu derece beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrılması çok büyük bir şok oldu hepimiz için.  En büyük pişmanlığım Edirne de son görüşmemizde birlikte daha fazla zaman geçirebilmek için ısrar etmemiş olmam. Işıklar içinde uyusun.

Prof. Dr. Cengiz Yılmaz
ODTÜ İşletme Bölümü


Sevgili Hocam,

1996 yılında sizi tanıdım. 1998 yılında da Yabancı Diller Yüksekokulunda yanınızda çalışmaya başladım.

Güler yüzlülüğünüze, çalışma azminize ve çalışanlarınıza bir hoca, bir ana, bir abla gibi davrandığınıza şahit olduk.

Sizi kelimelerle ifade etmek ve de unutmak mümkün değil.  Makamınız cennet, kabriniz nur dolsun. Ruhunuz şad olsun. Saygı ve Sevgilerimle...

Necattin KARATAŞProf.  Dr. Selime Sezgin’le  İTÜ İşletme Fakültesine  Yard Doç. olarak atandığı 1982 yılından sonra yıllarca birlikte çalıştık. İTÜ de Pazarlama konusundaki çalışmaları başlatan bu konudaki ilk dersleri veren, gençlere önder olup onların yetişmesine katkıda bulunan  bir hoca olarak temayüz etmişti. Başarılı bilimsel çalışmalara imza atan  Prof. Dr. Selime Sezgin, İTÜ‘de çeşitli idari görevler de yüklenerek hizmet etmiştir.  Çeşitli üniversitelerde dersler vererek binlerce öğrenci yetiştirmiştir. Vefatı akademik camiada büyük üzüntü yaratmıştır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, yakınlarına, sevenlerine ve akademik camiaya baş sağlığı dilerim.

Ataç Soysal


Çok değerli Hocamızın yolu aydınlık olsun. Yerinde rahat ve huzurda olsun. Paylaştığı ilmine, bilgeliğine sonsuz şükran duygusuyla.

 

Şengül Akyol

 


Sevgili Hocam Prof. Dr. Selime Sezgin,

Sizinle İTÜ İşletme Mühendisliği Fakültesine başladığım 1994 yılında sizinle tanışmış, 4 yıllık eğitimim boyunca sizin danışman hocam olmanız şansına sahip olmuştum.

Derslerinizden, birlikte yaptığımız projelerden, sizinle birlikte geçirdiğim her andan büyük keyif aldım, ben çok bilgi edindim ve değerini bildim.

Siz her zaman biz öğrencilerinizde anlattığınız her konuda ilgi uyandırdınız.

Bizlere sadece öğretim hayatımızda değil, size ihtiyacımız olduğunda,  özel hayatımızda ve kariyerimizde de destek oldunuz.

Beni kırmayarak nikah şahidimiz olup, ailecek kalbimizde de yerinizi aldınız.

Güçlü, bilge, pozitif, vizyoner, güncel, modern, sevgi dolu değerli hocamız, siz benim aklımda, kalbimde, hayatımda daima bir rol model olarak yer aldınız. Bu ömrüm boyunca da böyle sürecek.

Sizi hiç unutmayacağım. Sizi seven herkese ve öncelikle ailenize sabır diliyorum. Sizi çok özleyeceğiz.

Mekanınız cennet olsun.

 

Özgün (Aydın) Çokyaman
İTÜ İşletme Mühendisliği 1998 MezunuDualarımız Selime Sezgin hocamızla; ebedi olana yolculuğu hafifçe, kolayca aydınlığa ulaşsın. Ailesinde ve sevenlerinde ışığı yaşamaya devam etsin. Ne mutlu ona ki nice insan ile ışığını, aklını, gönlünü paylaşmış. Ne mutlu bize ki gülen yüzünden bir parça hepimize bir şeyler yansımış. Hocamız tüm değer kattığı öğrencilerinde yaşamaya devam edecek...

Hepimizin başı sağolsun...

 

Özkan ZereÇok değerli Selime hocam,

Öğrenciliğimde derslerine koşa koşa gittiğim canım hocam..Bıkmadan usanmadan derslerde tüm sorularımızı büyük içtenlikle yanıtlayan, pazarlama dersini gerçek hayat vakalarıyla pekiştirerek bize çok sevdiren sevgili hocam..Kendini öğrencilerine, öğretmeye ve araştırmaya  adayan; düşüncelerini, inandıklarını daima büyük bir samimiyet ve içtenlikle paylaşan tatlı hocam..Gidişiniz çok ama çok erken oldu…..İnanamıyorum..İnanmak istemiyorum belki de. Bana geçen sene görüştüğümüzde, oğlumun da “anne ve babası gibi” sizin elinizden geçeceğini, Bilgi üniversitesinde sizden ders alacağını konuşmuştuk. Muzipçe;” torununuzun elinize düşeceğini “ söylemiştiniz. Herkese büyük bir gururla anlatıyordum ama maalesef yetişemedi hocam. 

Hem öğrenciniz hem de meslektaşınız olarak size tanıdığım için çok şanslıyım. Bize kattığınız tüm değerler ve yaklaşımlar için teşekkürler. Bunu söylemek çok zor olacak benim için ama…. ışıklarla uyuyun, huzurla uyuyun çok KIYMETLİ hocam……

 

Bersam Sidal BolatSelime Hocam üniversite yıllarında en sevdiğim hocalarımdan biriydi. Hem konusuna çok hakim öğretmen kişiliği hem de anaç tavırları sayesinde öğrenciler arasındaki en popüler hocamızdı.
Ben çok şanslıydım ki bitirme tezimi kendisiyle yaptım ve okul sonrası MBA yaptığım üniversiteye (University of Hartford, Hartford, CT, ABD) kendisi yaz döneminde konuk profesör olarak ders vermeye geldi ve ben onun asistanlığını yaptım. Ondan çok şey öğrendim.
Bence Türkiye’nin en değerli pazarlama hocalarından biriydi.
Vefatına çok üzüldüm.
Huzur içinde yatsın.
Yakınlarına baş sağlığı dilerim.
Benim gibi öğrencileri tarafından daima en güzel şekilde hatırlanacak ve yad edilecek bu değerli insan.

Uğur Gökhan Eras
1995 İşletme Mühendisliği


Dostoyevksi’nin Karamazov Kardeşler romanının kahramanlarından İvan Fyodoroviç Karamazov, ‘her şey bir yana, çocukların ölümünü düşündükçe evrene geliş biletini iade etmek istediğini söyler. Ama iade etmez. Böyle yapmaktansa savaşmayı ve sevmeyi sürdürür; sürdürmeyi sürdürür.’

Sürdürmeyi sürdürdüğümüz günlerden geçiyoruz sevgili hocam. Üstelik şu içinden geçtiğimiz günlerde daha da fazla sürdürüyoruz. Sevdiklerimize dokunamadan, sarılamadan, vedalaşamadan, uğurlayamadan geçiyor, sürüp gidiyor günlerimiz. Bir pencerenin, bir kapının, bir ekranın arka tarafındayız hepimiz. Ertelediklerimizin, ötelediklerimizin, kırıp döküp tamir edemediklerimizin gölgeli, sisli huzursuzluğu, burun sızısı, yürek ağrısı ile yaşıyoruz. Belki yüzleşiyoruz hayatla belki de yüzleştiğimizi sanıyoruz. Bu kapalı günler geçip bittiğinde belki yine raflara kaldıracağız vefa kelimesini. Bilmiyorum, bilmiyoruz…

Sizin hem öğrenciniz oldum hem de sizinle aynı çatı altında, aynı koridorda çalıştım. Koridorun en cıvıltılı sesi idi sesiniz. Ve en cıvıltılı yürüyüşü idi yürüyüşünüz. Nice anı var sabahtan beri aklıma düşen… İzmir’le ilk tanışıklığım sizlerle olmuştu. Bir döner sermaye projesi idi. Çok renkli gelmişti bana. Ve yıllar önce yitirdiğimiz İlban (Onur) Hocam çok kızıp içerlemişti bana. Haklıydı da… Ama hiç pişman olmadım. Ve gelin görün ki bu içimi burkan haberi de iki yıldır yaşadığım İzmir’de öğrendim.

“…

Çiçek tohumları

hep saçılacak

ama Aravis yaşlanacak

tepelerle yaşıt olacak

 

Kalbin cüzdanında

bir çiçek o kuvvet

bizleri yaşatan

dağları yıpratan

 

Ve yüzlerimiz, kalbim, fotoğraflar kadar kısa ömürlü.”

Diye bitirir John Berger bir şiirini. Evet, öyle hocam… Baharı karşıladığımız şu günlerde, etrafa saçılan çiçek tohumları şifa olacak kalplerimize. Kısa ömürlü kalplerimize, yüzlerimize… Kısa da olsa birbirimize değen yaşamlarımıza, birbirimize değdiğimizin vesikası olan fotoğraflarımızın anısına…

1996 yılının Eylül aylarıydı. Sosyoloji yüksek lisansı yapmaya karar vermiştim. Sayılardan, modellerden kurtulacak ve romanlara, filmlere, içinde harflerin olduğu kitaplara koşacaktım. Fakat Sayısal Yöntemler anabilim dalında çalışıyordum ve ne yapacağımı, kendimi nasıl ifade edeceğimi bilmez bir haldeydim. Bir yandan üniversitemden kopmak istemiyordum ama öte yandan da yaşam başka bir yola çağırıyordu. İşte tam o günlerde, bana söylediklerinizi hiç unutmadım. “Bizim kürsüye gel, bak Haydar Hocamız da emekli oldu (Haydar Kazgan hocamın da anısı önünde saygı durayım yeri gelmişken). Sosyoloji derslerini sen verirsin ileride”. Kafamın karma karışık olduğu o günlerde su gibi, ışık gibi gelmişti sözleriniz. Hiç unutmadım. Ve hiç unutmayacağım.

Ve yine John Berger ile bitireyim sözümü, daha doğrusu ona yazılmış bir Gareth Evans şiiri ile:

“…

sözlerin

ekmeğin

 

kapının ardındaki doğrulara uzanan çocuğun

 

dünya meclisinde coşkulu hayvanların

yeniden birlikte başlama özleminin

 

insanların, odadaki insanların, sokaktaki insanların

 

kıymetini bil herşeyin

 

Kıymetini bilmeliyim her şeyin.

Kıymetini bilmeliyim her şeyin.

Kıymetini bilmeliyim her şeyin.

 

Hoşça kalın hocam… Kıymetlimsiniz…

Maya ARIKANLI ÖZDEMİR
Öğrenciniz ve koridor arkadaşınız


 Prof. Dr. Selime Sezgin Hocamızın vefat haberini almanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine, meslektaşlarına ve öğrencilerine sabır diliyoruz.

Başımız sağolsun.

 

Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Derneği